Kiedy należy wezwać hydraulika - udrażnianie rur i kanalizacji w domu

ZnanyFachowiec.pl 13/12/2018

Prozaiczne sytuacje dnia codziennego, takie jak doszczętnie zapchana kanalizacja, potrafią skutecznie sabotować nasze życie. Jak sobie radzić z takimi problemami? Czy zawsze konieczna jest pomoc specjalisty? Czy czasami możemy odwołać się do teoretycznie sprawdzonych, domowych sposobów polecanych przez nasze babcie, a może w dzisiejszych czasach lepiej nie ryzykować takich eksperymentów? Jak się uchronić przed kolejnymi problemami? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami, które wskażą sytuacje, w których pomoc profesjonalnego hydraulika będzie zdecydowanie konieczna.

Kilka wstępnych porad, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.

Utrzymywanie naszej domowej kanalizacji w czystości i dobrym stanie technicznym jest warunkiem koniecznym do mieszkania w przyjemnej atmosferze, bez ciągłej walki z nieprzyjemnymi zapachami wydobywającymi się z rur oraz częstego wzywania fachowców. Warto zadbać o to już w momencie budowy domu - jeśli mamy taką możliwość, to do budowy naszego przyszłego gniazdka zatrudnijmy sprawdzoną ekipę, najlepiej poleconą przez zaufane osoby, ponieważ ewentualne błędy konstrukcyjne, które często powstają podczas prac wykonywanych przez amatorów, mogą okazać się w przyszłości olbrzymim problemem i mogą zmusić nas do kosztownego remontu. Ponadto powinniśmy stosować się do kilku uniwersalnych porad, które mają zastosowanie absolutnie w każdym domu i mieszkaniu. Po pierwsze unikajmy swobodnego wrzucania do zlewów drobnych śmieci i odpadków, które są najczęstszym powodem konieczności udrażniania rur wodnych. Kolejną sprawą są regularne działania mające na celu utrzymanie czystości w kuchni i łazience, takie jak regularne oczyszczanie syfonów. Co więcej, nie zapominajmy o tym, że domowe sposoby udrażniania rur mogą skończyć się powiększeniem naszego problemu, więc bądźmy czujni i jeśli mamy podejrzenia, że tym razem samodzielnie sobie nie poradzimy, to zgłośmy się do zawodowego hydraulika.

Najpierw zdiagnozujmy problem.

Zapchane odpływy mogą wynikać z typowych zatorów, jakimi najczęściej jest gromadzący się tłuszcz i kamień. Niestety zdarzają się również sytuacje bardziej skomplikowane, w których przepychanie rur bez wcześniejszego i dokładnego zdiagnozowania problemu może spowodować trwałe uszkodzenie instalacji. Szczególnie jeśli problem pojawił się po raz pierwszy, w nowym miejscu zamieszkania zdecydowanie nie powinniśmy stosować amatorskich sposobów walki. W takim przypadku wizyta specjalisty, który dokona inspekcji całej instalacji kanalizacyjnej, może pomóc w odkryciu bardziej oryginalnych przyczyn naszego kłopotu. 

Jak walczyć z ciągle nawracającym problemem?

Mieszkańcy tradycyjnych blokowisk oraz starodawnych kamienic mogą zamawiać czyszczenie rur dużo częściej niż ci, którzy zamieszkują nowoczesne apartamentowce i nowe domy jednorodzinne. Czym jest to spowodowane? W dawnym budownictwie stosowano nieco inne metody niż obecnie, dlatego dzisiaj musimy walczyć ze zbyt gęsto montowanymi kolankami i zbyt małymi spadkami, które są głównymi winowajcami powtarzalnych problemów natury hydraulicznej. W takich mieszkaniach tradycyjna, mechaniczna przepychaczka do rur może niestety nie zdać egzaminu lub nawet spowodować dużo poważniejsze uszkodzenia, które będą wymagały kosztownego remontu generalnego. Rozwiązaniem może być udrażnianie rur za pomocą dedykowanych do tego celu detergentów, które są w stanie skutecznie rozprawić się z wielopoziomowymi zatorami. Czasami warto jest spróbować stosowania swoistej profilaktyki, która ma szansę zmniejszyć częstotliwość, z jaką zamawiamy przepychanie kanalizacji. W tym celu można zastosować specjalistyczny zabieg polegający na wtłaczaniu pod odpowiednim, niskim ciśnieniem specjalnej piany, która rozprawi się ze złogami kamienia, zapewniając doskonałą drożność oraz zapobiegnie jakimkolwiek mechanicznym uszkodzeniom. Zabieg ten warto powtarzać dosyć regularnie, ponieważ cykliczne dbanie o czystość instalacji zmniejszy ryzyko kosztownych napraw i nagłych interwencji, a nam zapewni spokój i komfort codziennego użytkowania sanitariów.

Jakie informacje zebrać, nim zdecydujemy się na telefon do specjalisty?

Czasami groźnie wyglądająca usterka może wynikać z bardzo prozaicznej przyczyny, z którą każdy jest w stanie samodzielnie sobie poradzić i wzywanie hydraulika jest w takim przypadku zbędne. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed poproszeniem o fachową pomoc, jest upewnienie się, czy nasz problem nie jest spowodowany zatkanym syfonem. Bardzo często zdarza się, że udrażnianie zlewu poprzez staranne, ręczne oczyszczenie syfonu z zalegających kawałków jedzenia i drobnych odpadków jest w zupełności wystarczające. Jeśli po naszej dokładnej inspekcji stwierdzimy, że to nie jest element powodujący kłopot, to zwykle konieczna jest wizyta specjalisty. Przed jego przybyciem pamiętajmy o tym, że nasze wstępne zdiagnozowanie problemu może znacznie skrócić czas naprawy i zwiększyć jej skuteczność. Przeprowadźmy dokładny wywiad ze wszystkimi naszymi domownikami, zapytajmy się, czy przypadkiem ktoś z rodziny nie jest winnym wrzucenia do odpływu przedmiotu, który mógł spowodować tragiczny zator. Ponadto odnajdźmy plany naszego domu, by ułatwić ustalanie miejsca, które najprawdopodobniej jest zatkane i ustalić sposób, w jaki najłatwiej będzie się do niego dostać. Jeśli mamy taka możliwość, to warto zaopatrzyć się z zestaw szmatek lub kartonów, którymi zabezpieczymy podłogę i meble przed rozpoczęciem prac naprawczych. 

Domowe sposoby - czy warto?

Eksperymentowanie z często dosyć brawurowymi, domowymi sposobami na przetykanie rur niesie ryzyko nie tylko niebezpieczeństwa uszkodzenia instalacji, ale również może okazać się groźne dla osoby, która będzie próbowała nam pomóc, gdy się poddamy i zdecydujemy na wezwanie zawodowca. Żrące substancje, których jest obecnie pełno na sklepowych półkach i które tak chętnie wlewamy do naszych odpływów, bo rzekomo mają utrzymać nasz dom w czystości i są w stanie zwalczyć absolutnie każdy problem, nie zawsze działają oraz mogą zatrzymać się na wysokości zatoru. W takiej sytuacji stwarzamy ogromne ryzyko, że hydraulik wezwany do przepychania rur i nieświadomy naszych wcześniejszych prób dozna uszczerbku na zdrowiu, ponieważ popularne chemikalia mogą nie być w stanie rozpuścić zalegających w kanalizacji odpadków, ale mogą poparzyć skórę oraz wydobywające się z nich substancje lotne mogą uszkodzić układ oddechowy osoby prowadzącej prace naprawcze. Dlatego też stanowczo odradzamy stosowanie tego rodzaju domowych sposobów, a jeśli się na nie uprzednio zdecydowaliśmy, to koniecznie musimy poinformować o tym fakcie, w trosce o jego zdrowie, wezwanego profesjonalistę. Ponadto przestrzegamy przez własnoręcznym używaniem mechanicznych sposobów mających na celu udrażnianie rur, ponieważ ryzykujemy ich wielomiejscowe przedziurawienie, co niestety może skończyć się nieszczelnością i brzemiennym w finansowe skutki zalaniem mieszkania należącego do nas lub do naszych sąsiadów. 

Podsumowanie - najważniejsze informacje chroniące przez większymi kłopotami.

Pomimo zachowania należytej staranności nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie uniknąć typowych domowych problemów, nie jest to jednak powód do nadmiernych zmartwień. Życie w dzisiejszych czasach daje nam możliwość walki z niedogodnościami, takimi jak zatkane rury przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, profesjonalni hydraulicy są w stanie naprawić właściwie każdą instalację, a odwiedzając nasze domostwa, z pewnością rozwieją nasze wątpliwości dotyczące jej prawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętajmy o wspomnianych wcześniej zasadach bezpieczeństwa, nie stosujmy samodzielnie silnych chemikaliów, by nie narażać na utratę zdrowia, chcących nam pomóc hydraulików. Ponadto informujmy, szczególnie najmłodszych domowników, o zakazie wrzucania jakichkolwiek przedmiotów do odpływów. Co najważniejsze, jeśli mieszkamy w miejscu zaopatrzonym w nieidealną hydraulikę, pamiętajmy o regularnej jej konserwacji, co zdecydowanie zmniejszy koszty, które przyjdzie nam ponieść.

ZnanyFachowiec.pl

Mogą Ci się spodobać

Dołącz do ponad 100 fachowców

W naszym serwisie ogłosiło się już ponad 100 fachowców! Dołącz do nich i zostań jednym z nas!

Dołącz do nas