Wybieramy okna dachowe. Jak wybrać najlepsze? Na co zwrócić uwagę kupując okna?

ZnanyFachowiec.pl 18/12/2018

Coraz bardziej popularne staje się zagospodarowanie strychów. Ważną decyzją w czasie takiego dostosowania poddasza do życia, jest wybór okien dachowych. Dzięki nim pomieszczenia są dobrze oświetlone, a my czujemy się w nich komfortowo. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów wybierając okna te, zwane połaciowymi. Planujesz kupno okien dachowych? Koniecznie sprawdź, jak wybrać najlepsze i które parametry techniczne są najważniejsze! 

Dlaczego warto wybrać okna połaciowe?

Okna dachowe na poddaszu sprawdzą się lepiej niż te tradycyjne. Dlaczego? Doprowadzają nawet do 50% więcej naturalnego światła. Dzięki temu pomieszczenia są lepiej oświetlone, a my czujemy się w nich lepiej. W pomieszczeniach, które są oświetlone w nieznacznym stopniu, czujemy się przygnębieni i nie lubimy w nich przebywać. Okna dachowe - wymiary są standardowe, dzięki czemu możemy zamontować obok siebie, bez konieczności zmian w konstrukcji więźby i poszycia dachu, kilka okien. To, jak ułożymy okna, zależy od nas. Możemy położyć je obok siebie lub jedno nad drugim, co również da ciekawy efekt. Jakie okna dachowe wybrać? Producenci oferują nam zarówno okna plastikowe, jak i drewniane. Różnią się one także sposobem otwierania i dodatkowymi funkcjami. Można na przykład zafundować sobie okno, które po otwarciu będzie małym balkonem. 

Okna połaciowe wymiary

Dobranie wymiarów okien może sprawiać wszystkim problem. A jest to ważna cecha okien. Mają one być dość duże, by zapewnić wnętrzu odpowiednią ilość światła naturalnego. Przyjmuje się, że obszar przeszklony powinien wynosić około 10-12% podłogi. Inne źródła mówią, że jest to aż 20% podłogi od strony od południowej strony, minimum 10% od północnej i od 10 do 20% od stron wschodniej i zachodniej - w zależności od funkcji danego pomieszczenia. 
Co więcej, wielkość okien zależna jest od kąta nachylenia dachu. Im kąt nachylenia mniejszy, tym okno musi być wyższe. Jeżeli chodzi o okno dachowe wymiary długości powinny być minimum 100 cm przy kącie nachylenia połaci 45º. Pamiętajmy, że im więcej okien, tym lepiej doświetlone pomieszczenie. Dlatego też producenci oferują nam okna dachowe o długościach: 78, 98, 118, 140, 160 cm.

Sposób otwierania się okien dachowych

Kupując okna dachowe, możemy wybrać kilka rodzajów ze względu na ich sposób otwierania się. Dość popularną i oczywistą opcją są okna obrotowe. Ich skrzydło otwiera się, obracając się wokół własnej osi. Podczas otwierania, dolną część okna wypychamy na zewnątrz, gdy górna część odchyla się do wewnątrz pomieszczenia. W tym rodzaju możemy wybrać między standardowymi oknami obrotowymi, które oś obrotu mają w połowie okna, lub okna o podwyższonej osi obrotu. W tym przypadku oś ta znajduje się na 2/3 lub 3/4 wysokości okna. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że okna takie łatwo umyć. Mamy łatwy dostęp do każdej ze stron. 

Inną opcją są okna klapowe zwane uchylnymi. Posiadają one oś obrotu w górnej części okna. Dzięki temu nie wchodzi ono do pomieszczenia. Nie zajmuje miejsca i nie musimy się martwić, że któryś z domowników uderzy się w otwarte okno. Jednak nie mamy tak łatwego dostępu do całego okna, jak przy tych obrotowych, a więc trudniej będzie je umyć. 

Kolejną opcją są okna, które łączą oba wyżej wymienione rodzaje. Okna uchylno-obotowe otwierają się na dwa sposoby i to od nas zależy, jak w danym momencie je otworzymy. Wszystko to zależy od ustawienia okuć, które w każdej chwili jednym ruchem możemy zmienić. 

Istnieją także okna dachowe połączone z oknami pionowymi, znajdującymi się w ściance kolankowej poddasza. Podczas otwierania takiego okna, wysuwa się ono nieznacznie do przodu, wysuwając ramę i tworząc mały balkon. Jest to ciekawe i jeszcze mało popularne, a więc drogie rozwiązanie. 

Lepiej PCV, czy może drewno?

To, z czego będzie zrobione nasze okno, to kwestia indywidualna. Oba te materiały niosą za sobą szereg plusów, jak i minusy. Okna PCV nie wymagają od nas konserwacji, którą zapewnić musimy oknom zrobionym z drewna. Mimo to, okna drewniane nadal cieszą się ogromną popularnością, a dzisiejsza technika pozwala cieszyć się nimi przez długie lata. 

Wybór okien jest przejrzysty jak... szyba

Może nas to zaskoczyć, jednak okna dachowe różnią się szybami. Okna posiadają pakiety dwóch, a czasem większej ilości, szyb oddzielonych od siebie ramką dystansową. Przestrzeń między szybami wypełniona jest zwykłym powietrzem lub gazami poprawiającymi parametry cieplne. Na rynku dostępne są pakiety: energooszczędne, hartowane, dźwiękoszczelne, o wysokim współczynniku ciepła, samoczyszczące się. Istnieją także szyby absorbujące (pochłaniające) światło. Możemy, używając ich, ograniczyć ilość przenikających do wnętrza promieni słonecznych nawet do 50%. Podobnie działa szyba refleksyjna. Ta ogranicza ilość promieni do 70% dzięki ich odbiciu. Szyby te ograniczają jednak dostęp naturalnego światła do wnętrza domu.

Jakie okno do danego pomieszczenia?

W różnych pomieszczeniach okna dachowe muszą sprostać specyficznym warunkom. Na przykład w łazience, czy w kuchni warto, by były one bardziej odporne na podwyższoną wilgotność, która w obu tych pomieszczeniach panuje. W pokoju dziecka warto, by szyba okienna była podklejona specjalną folią. Dzięki temu nawet, jeśli nasze dziecko podczas zabawy zbije szybę, nie rozsypie się ona na ostre, niebezpieczne dla niego kawałki. Niektóre okna do takich pokoi mają system utrudniający samodzielne otwarcie okna. Jest to zabezpieczenie, dzięki któremu będziemy pewni, że nasza pociecha nie otworzy go podczas naszej nieobecności i nie wypadnie. W sypialni możemy zastosować okno o podwyższonym współczynniku oporu akustycznego. Dzięki temu nawet sąsiad koszący trawę pod naszym oknem, nie obudzi nas w sobotni, leniwy poranek.

Najważniejsze parametry okien płaciowych

Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, są wytrzymałość okna na obciążenie wiatrem (najlepsze parametry posiadają okna klas 3 lub 4), oraz współczynnik oporu akustycznego. Współczynnik ten na poziomie 30-32 dB wystarczająco wytłumi hałas. 

Wybierając okna dachowe, nie warto kierować się jedynie ich wyglądem. Funkcje, które mają spełnić okna, są na tyle ważne dla naszego komfortu, że warto przemyśleć ten zakup. Jeżeli nie jesteśmy pewni, które sprawdzą się lepiej w naszym przypadku, warto poradzić się eksperta w tej dziedzinie. Sprawi on, że wybór stanie się lepszy, a my nie będziemy po paru latach żałować wydanych pieniędzy. Nie warto oszczędzać na kupnie okien dachowych. Mogą one sprawić, że w przyszłości wydamy dużo mniej na np. ogrzewanie domu. Sprawimy to, używając okien energooszczędnych. Także ilość okien w pomieszczeniu to ważna sprawa. Zbyt mała ich ilość sprawi, że do pomieszczenia będzie wpadało za mało światła naturalnego, a to będzie miało ogromny wpływ na nasze samopoczucie w czasie przebywania w danym pomieszczeniu. Warto też zastanowić się nad tym, jakie okna kupimy do konkretnych pomieszczeń. W każdym z nich bowiem muszą one spełnić inne funkcje dodatkowe.    

ZnanyFachowiec.pl

Mogą Ci się spodobać

Dołącz do ponad 100 fachowców

W naszym serwisie ogłosiło się już ponad 100 fachowców! Dołącz do nich i zostań jednym z nas!

Dołącz do nas