Jak naprawić pralkę? 5 rzeczy które musisz sprawdzić

ZnanyFachowiec.pl 13/12/2018

Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia AGD każdego domu. Jej awaria nastręcza wielu problemów, które wzrastają wraz z liczebnością rodziny. Każdy, kto zastanawia się, czy pralka wymaga ingerencji fachowca, musi sprawdzić, co się zepsuło. Podstawowa wiedza na temat najczęstszych usterek takiego sprzętu pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów. Takie informacje pomogą również utrzymać wciąż sprawną pralkę w dobrej kondycji, zapobiegając jej zniszczeniu. Wbrew pozorom nawet najnowsze pralki, które wyposażone są w różne funkcje to urządzenia bardzo proste w konstrukcji, które stworzone są z kilku podstawowych elementów. Z tego powodu uszkodzeniu może ulec tylko kilka rzeczy, które nie tak trudno rozgryźć. 
Kiedy nasza pralka ulegnie usterce, należy sprawdzić kilka podstawowych elementów, by określić stan uszkodzenia. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych awarii i porad jak naprawić pralkę.


5 rzeczy, które musisz sprawdzić 
1.

1. Jedną z najczęstszych usterek jest pobór wody przez pralkę. W zależności od modelu i usterki może ona pobierać zbyt mało lub zbyt dużo wody. Rezultat może być odmienny, jednak główną przyczyną jest uszkodzenie lub zatkanie wężyka doprowadzającego wodę. Jeżeli sprawdzimy dojście wody i nie znajdziemy nic niepokojącego, oznacza to, że awarii uległ hydrostat. W jaki sposób objawia się taka usterka? Współczesne pralki posiadają dwa elementy, które automatycznie dopasowują ilość pobieranej wody. Jest to programator i waga wsadu. Dlatego należy sprawdzić w instrukcji obsługi, ile wody jest dozowane w zależności od programu i ilości wsadu. Głównym powodem usterki może okazać się nawet nasza niewiedza i ciągłe ustawianie nieodpowiedniego programu w pralce. Jeżeli któraś z wyżej wymienionych części tj. hydrostat lub wężyk uległy uszkodzeniu uda nam się je samodzielnie wymienić po rozmontowaniu obudowy.

2. Zbyt głośna praca pralki zarówno na etapie samego prania, jak i wirowania może być bardzo uciążliwa. Poza dyskomfortem użytkowników świadczy niemal w 100% o zużyciu łożysk, na których osadzony jest trzpień bębna wirującego. Na rozwiązanie tego problemu istnieją dwa możliwe sposoby. W starszych modelach pralek konstrukcja osobnego montażu zbiornika i bębna umożliwia wymianę samych łożysk. Podejmując się takiej naprawy, należy pamiętać, by wymienić również uszczelkę znajdującą się przy łożyskach. Nowe pralki przeważnie posiadają połączony zbiornik z bębnem wirującym, w tym przypadku naprawa również jest możliwa, jednak wiąże się z demontażem całej pralki i wymianą całego zestawu części, który będzie kosztowny. Poza wymianą łożysk istnieje również możliwość, że winowajcą awarii są poluzowane śruby utrzymujące trzpień bębna. Ciągła praca i wibracje mogą doprowadzić do automatycznego wykręcenia się. Demontując obudowę, należy sprawdzić siłę, z jaką przykręcony jest trzpień.

3. Niekręcący się bęben jest kolejnym objawem problemów z łożyskami. Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów posiadających tuleje z łożyskami w momencie, gdy upłynie z nich smar lub dostaną się zanieczyszczenia takie jak piach czy włosy, a my dalej z nich korzystamy, ulegają zatarciu. Ostatecznie element uniemożliwia dalszą pracę urządzenia. Nie jest to jedyna możliwość, która dotyczy takiej awarii. Innym rozwiązaniem jest zerwanie lub spadnięcie paska napędzającego bęben. Kiedy słyszymy rozpędzający się i świszczący silnik, jednak bęben stoi w miejscu, należy sprawdzić pasek łączący silnik z wałem napędowym. Jeżeli nie słyszymy pracy silnika, oznacza to, że niestety należy wymienić cały silnik.

4. Kolejną bardzo częstą usterką, która dotyka głównie starsze modele pralek, które działają od kilku lat, jest brak regulacji temperatury. Pranie w bardzo gorącej lub zimnej wodzie jest widoczne po stopniu doprania ubrań, lub ich kurczeniu się. W tym przypadku usterce najprawdopodobniej uległ termostat pralki. Ten element jest połączony razem z grzałką wody, dzięki czemu jego wymiana jest bardzo prosta. Dodatkowo umiejscowienie tuż za przednią obudową pralki, ułatwia demontaż. Zidentyfikowanie który element jest uszkodzony, jest bardzo proste. Jeżeli ubrania są brudne i pralka pierze na zimno, oznacza to, że nie działa grzałka wody, natomiast kiedy ubrania się kurczą, oznacza to, że należy wymienić termostat, który nie reguluje pracy grzałki, pozwalając jej działać z pełną mocą.

5. Brudne ubrania mogą być oznaką innej przyczyny awarii pralki. Ubrania, które są niewyprane, podlegają usterce powyżej, natomiast kiedy nasze ubrania mają tłuste plamy, których wcześniej nie było lub śmierdzą rdzą i metalicznym osadem należy sprawdzić filtr. Da on rozwiązanie wielu problemów, jeżeli znajduje się w nich nietypowy brud, rdza, czarne plamy przeważnie oznacza to, że łożyska naszej pralki nadają się tylko do wymiany, ponieważ żaden inny element konstrukcyjny nie posiada w sobie tłustego smaru. 


Nie da się ukryć, że łożyska w pralce najczęściej ulegają zniszczeniu. Jest to efekt twardej wody, która sieje trwałe zniszczenia. Dbając o stan łożysk i sprawdzając co pewien czas, czy są sprawne wraz z uszczelką, znacznie przedłużymy żywotność naszej pralki. Kolejnym najbardziej awaryjnym elementem jest filtr, który jednocześnie może dać nam wiele informacji o innych usterkach jak w przypadku zniszczonych łożysk.


Inne awarie 


Wiele osób panikuje, gdy z ich pralki zaczyna nagle wyciekać duża ilość wody. W tej sytuacji należy jak najszybciej przerwać pracę urządzenia i sprawdzić filtr, który może być przyczyną awarii. Kiedy jest on czysty i nie utknęły w nim żadne małe przedmioty, takie jak pieniądze guziki czy skarpetki oznacza to, że prawdopodobnie uszkodzeniu uległa pompa wody. 


Zepsuta pompa wody może nie dawać wcześniej żadnych objawów. Uszkodzenie pierścieni pompy wody jest dla użytkowników lepszą wiadomością, ponieważ ich wymiana będzie znacznie łatwiejsza i tańsza. Kiedy dostanie się do niej przedmiot, który nie został zatrzymany przez filtr, niestety wymianie podlega cała pompa, która z dużym prawdopodobieństwem została od wewnątrz rozerwana. 


Pomoc serwisanta 


W przypadku każdej najmniejszej awarii warto skontaktować się ze specjalistą, który może nami pokierować przy demontażu poszczególnych elementów lub przyjedzie i samodzielnie dokona przeglądu urządzenia. Oddając pralkę do serwisowania, bardzo często zostaniemy poinformowani o uszkodzeniach, które w najbliższym czasie ulegną uszkodzeniu. W takim przypadku warto wymienić lub zabezpieczyć je przed zniszczeniem, co znacznie zmniejszy koszty kolejnego serwisowania. Pomoc specjalistów bardzo często jest nieoceniona.Osoby niedoświadczone w naprawie sprzętów AGD mogą utknąć na danym etapie naprawy, co znacznie przedłuża jej czas. W przypadku niektórych usterek nie możemy samodzielnie podjąć naprawy. Usterka programatora pralki, który zarządza sposobem prania, czasem, ilością wody i temperatury wymaga naprawy przy pomocy specjalistycznych przyrządów bądź wymiany całego panelu, którego nie zakupimy w żadnym tradycyjnym sklepie. 


Konserwacja 


Przy naprawie pralki niezbędne jest logiczne myślenie i łączenie ze sobą pewnych faktów. Takie działanie pozwoli nam sprawnie zrozumieć, dlaczego nasza pralka nie działa poprawnie. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja pralki. Doskonałym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z filtrem, zatkanymi rurami jest comiesięczne oczyszczanie pralki octem lub kwasem cytrynowym. Jedno pranie na pusto z wykorzystaniem naturalnych środków lub nowoczesnych równie skutecznych chemicznych odpowiedników, zwalczy również nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki. Dotyczy to w szczególności urządzeń z wsadem od góry w których bardziej zamknięta przestrzeń skłonna jest do zagrzybiania.
Odpowiednie obchodzenie się z naszą pralką którą zakłada producent pozwoli na korzystanie z niej przez długie lata. Warto pamiętać o najmniejszych rzeczach takich jak pozostawienie na pewien czas uchylonych drzwiczek, co pozwoli na pozbycie się wilgoci z całej pralki.

ZnanyFachowiec.pl

Mogą Ci się spodobać

Dołącz do ponad 100 fachowców

W naszym serwisie ogłosiło się już ponad 100 fachowców! Dołącz do nich i zostań jednym z nas!

Dołącz do nas